Fundacja Promocji Kultury
i Historii Polski
MIESZKO
ul. Wrocławska 81/8
58-100 Świdnica
KRS 0000409211
NIP 884 274 41 71
nr konta: BGŻ S.A
16 2030 0045 1110 0000 0255 3730
W tym roku Alpaki tata Jaris wraz z córeczką Leną na Świdnickim rynku bawili dzieci przez cały zimowy dzień. Jak co roku było przy tym wiele radości i przytulania, które tak samo jak dzieci, alpaki bardzo lubią.
Nasza Fundacja przez cały rok stara się w pandemicznych warunkach organizować słodkie spotkania dla dzieci, podczas których oprócz kręcenia cukrowej waty, dzieci uczyły się wykonywać balonowe zwierzątka a także uczestniczyły we wspólnych grach i zabawach.
To czas słodkich i radosnych przestrzeni wypełnionych przez wolontariuszy formami animacji, edukacji a przede wszystkim wielką serdecznością i życzliwością okazaną obopólnie dzieci nam
a my naszym podopiecznym :)
Akcja Sianko to akcja mająca na celu zebranie środków finansowych z przeznaczeniem
ich na wsparcie Osób najuboższych. Poprzez promocje Polskich tradycji miedzy innymi właśnie tej mówiącej o świeżym pachnącym sianku kładzionym pod obrus stołu wigilijnego i tradycji Świętego opłatka, udało się nam uzyskać środki które wsparły Ojców Paulinów przy zakupie bonów żywnościowych dla najuboższych. Z serca dziękujemy wszystkim darczyńcom.
W związku wszyscy wiemy z czym :( nie udało się nam w tym roku przeprowadzić szeregu zaplanowanych działań, jednak nie ustajemy w wysiłkach ażeby być pomocnymi miedzy innymi w akcjach wspierających osoby w wieku senioralnym jak i chore, w tym przypadku poprzez nasz udział w ogólnopolskiej akcji „Chryzantema” mającej na celu rządowe wsparcie drobnych przedsiębiorców i Pomoc w rozdysponowaniu według potrzeb, kwiatów przeznaczonych
do udekorowania pomników i cmentarzy w związku ze Świętem Zmarłych. Naszym zadaniem było obdarowanie kwiatami przede wszystkim Osób starszych i schorowanych. Chryzantemy które żeśmy otrzymali od lokalnego przedsiębiorcy trafiły nie tylko do upiększenia zapomnianych cmentarzy ale także za pośrednictwem aptek i placówek opiekuńczych do osób chorych i niepełnosprawnych. Wszyscy pacjenci i podopieczni mogli bezpłatnie otrzymać kwiaty ażeby następnie móc udekorować groby Osób im bliskich jak i te zapomniane.
Zima corocznie staje się cieplejsza i śniegu nie widać na miejskich ulicach, ale nasi podopieczni nie zrażają się brakiem śnieżnych zamieci. Nasza Fundacja wraz z przyjaciółmi zaprosiła ponad 100 osobową grupę dzieci i młodzieży do wspólnej zabawy na lodowisku.
Tak więc w oczekiwaniu na mroźną zimę, podjęliśmy się nauki jazdy na łyżwach najmłodsze dzieci a te które już potrafiły wykonać łyżwiarskie figury, mogły dowoli swawolić :)
Trasami wycieczek pt : „Domowe krajobrazy i ich opowieści” najmłodsi mieszkańcy naszego regionu mogli w zimowe popołudnie zwiedzić Świdnicką starówkę śladami słynnych świdniczan, zapoznać się z budowniczymi tego pięknego miasta oraz z nietypowymi zawodami jakie były wykonywane na terenie Grodu. Każdy z uczestników otrzymał wspaniałą książkę, dającą możliwość edukacji w wybranych tematach poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów oraz wykonanie prac manualnych a także wspólne rodzinne rozwiązywanie historycznych zagadek.
Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski „MIESZKO” zaprasza wszystkie chętne osoby
do wzięcia udziału w Prelekcji
i spacerze z przewodnikiem który przybliży uczestnikom dorobek twórczy, polskich artystów
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Temat Prelekcji : SZTUKA POLSKA
Prelekcja oraz oprowadzanie, odbędzie się w dniu 12 listopada o godzinie 10.00 w Muzeum Narodowym ul. Powstańców Warszawy 5
Dojazd z pod Dworca PKP we Wrocławiu, tramwajem nr 2 – przystanek Urząd Wojewódzki.
Uczestnicy spotkania nie ponoszą żadnych kosztów, po za kosztami własnymi czyli: kosztami dojazdu czy prowiantu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych którzy chcą przeżyć duchową ucztę z udziałem koloru, treści i formy, przedstawionej przez Polskich Artystów.
Sztuka polska XVII - XIX w
Wystawa
Historia zgromadzonej tu kolekcji – w większości obrazów olejnych – nie jest długa.
Wiąże się z przekazaniem przez władze ukraińskie do Wrocławia w lipcu 1946 r. dwóch grup dzieł wyselekcjonowanych ze zbiorów muzealnych Lwowa i Kijowa. Zespół lwowski liczył 287 obrazów i rysunków, co stanowiło ok. 1/9 całości dawnych lwowskich zasobów malarstwa polskiego. Znalazły się tu cenne prace pochodzące z Muzeum im. Lubomirskich
(założonego w 1823 r.) oraz z lwowskiej Biblioteki im. Baworowskiego. Najwięcej dzieł wybrano dla Wrocławia z Galerii Narodowej miasta Lwowa, dawnej Galerii Miejskiej (założonej w 1907 r.) oraz z kolekcji o profilu historycznym Muzeum Narodowego im. Króla Jana III
(założonego w 1908 r.). Wśród portretów przekazanych jako dary i depozyty Muzeum im. Króla Jana III były zarówno obrazy staropolskie, np. Portret Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, jak i prace lwowskich malarzy XIX w. – Karola Schweikarta, Józefa Reichana, Jana Józefa Grottgera, Marcina Jabłońskiego. Do Wrocławia trafiły też m.in. cenne cykle Jana Matejki
i Wojciecha Kossaka oraz obraz Wierusza Kowalskiego należące do zbiorów Bolesława Orzechowicza przekazanych w roku 1919 Muzeum im. Króla Jana III. Cenne eksponaty zawdzięcza wrocławska kolekcja również przedwojennym lwowskim zbiorom prywatnym: Dzieduszyckich, kolekcji Konstantego Brunickiego, zbiorom Jerzego Dunin-Borkowskiego oraz części lwowskiej obrazów należących do Leona Pinińskiego. Ze zdeponowanych w Muzeum Lubomirskich we Lwowie w 1939 r. kolekcji prywatnych do Wrocławia trafiły obrazy z kolekcji Ordynacji Przeworskiej Lubomirskich, z kolekcji Gołuchowskich, kolekcji Rostworowskich, Rozwadowskich, Sozańskich, Zaleskich, Zofii Tustanowskiej i Jadwigi Witkowskiej-Lenczowskiej
Pod takim tytułem Fundacja MIESZKO oraz Świdnicki
Ośrodek Kultury rozpoczął cykl prezentacji prac artystycznych młodego
pokolenia które w formach plastycznych, rzeźbie
ale także w technice
akwaforty czy witrażu pragnie przedstawić swoje odczucia i kontemplacje
spoglądając na ówczesny Świat.
Pierwszy
Wernisaż odbył się pod tytułem „Europa moimi oczami” Oczami młodego
artysty – Łukasza Zwolińskiego, którego obrazy z roku na rok cieszą się
coraz większą popularnością.
Ten młody twórca swoją wrażliwość eksponuje
kolorami i sumienną pracą technika chcącego
w barwie i wielokrotnych
krótkich pociągnięciach pędzla zawrzeć całe pragnienie KOLORU. Świat
widziany prze Łukasza Zwolińskiego jest kolorowy, radosny i cierpliwy.
Owe doznanie cierpliwości wymusza na widzu dbałość o szczegóły i
precyzja zachowania płynności światła
w każdej z barw.
To wspaniałe przeżycie móc zagłębić się w wyobrażenie młodego plastyka i spojrzeć na Europę stworzonymi przez niego kalejdoskopowymi wzorami.
Wystawa będzie czynna do końca października 2019r w Klubie Bolko w Świdnicy.
Bardzo serdecznie Państwa na nią zapraszamy.
Warsztaty z koloroterapii cieszą się szczególną aprobatą dzieci ale także i ich rodziców którzy gorliwie pomagają swoim milusińskim nakładać farby i tworzyć rodzinny obraz kolorowych wakacji. Nie inaczej było w tym roku, ponad 60 dzieci, wzięło udział w warsztatach. Wszystkie prace zostały nagrodzone i każda z Osób biorących udział w inspiracjach mogła swoje końcowe działa zabrać do domu. Tych którzy nie skorzystali z kolorowej okazji tworzenia plastycznych dzieł zapraszamy za rok
W związku z realizacją projektu „Kochajmy Polskę z całych sił” w siedzibie Fundacji „Ut Unum Sint” odbyło się spotkanie dzieci – uczestników projektu z przedstawicielami organizacji patriotycznych. Na spotkanie przybyli : p. Tadeusz Grabowski - Prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, panie Zofia Smolka i Anna Żurman – Członkinie Miłośników Lwowa, p. Antonii Jadach Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich oraz p. Iwona Woźniak – Prezes Fundacji Promocji Kultury i Historii Polski "Mieszko".
Zacnych gości przywitali przedstawiciele młodzieży i zaprosili do podzielenia się swoim doświadczeniem oraz zadawali przygotowane pytania.
Wspomnienia przeplatane były piosenkami i wierszami o tematyce patriotycznej, które wykonywali laureaci konkursu zrealizowanego w ramach projektu.
Wzruszające opowieści o losach swoich rodzin ubogacone były przyniesionymi przez gości zdjęciami i pamiątkami z tamtego okresu.
P. Tadeusz Grabowski opowiedział o historii naszego miasta i Polski z czasów powojennych,
a także o inicjatywach organizowanych w Świdnicy związanych z pielęgnowaniem pamięci
o bohaterach Polski, m.in. o Biegu żołnierzy wyklętych, o akcji Ocalić mogiłę od zapomnienia, czy też o Biegu niepodległości. Przekazał dzieciom m.in. koszulki, medale, ulotki upamiętniające te wydarzenia.
Na zakończenie dzieci wręczyły Gościom pamiątkowe dyplomy i kwiaty oraz przygotowane przez siebie upominki, a także podziękowały za świadectwo prawdziwej postawy patriotycznej.
W bieżącym roku na szczególne życzenia pana Jarosława Olejnika gospodarza Centrum Dobrej Zabawy udało się naszej Fundacji MIESZKO zaprosić do wspólnej zabawy w kolorowych przestrzeniach CENTRUM wiele placówek pomocowych i tak ze wspólnej zabawy skorzystały:
1. Świetlica socjoterapeutyczna Caritas
2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum wsparcia dla rodziny
3. Fundacja Ut Unum Sint
Wszystkie Dzieci bawiły się wspaniale a dla nas opiekunów i wychowawców największą radością jest widzieć uśmiechnięte i szczęśliwe dzieci.
W imieniu dzieci oraz własnym składamy serdecznie podziękowania właścicielowi Centrum Dobrej Zabawy panu Jarosławowi Olejnikowi za umożliwienie ponad 150 dzieciom skorzystania ze wspanialej zabawy. WIELKIE DZIĘKUJEMY
W dniach 29 i 30 maja grupa ok. 40 dzieci ze Świdnicy, z rodzin objętych wsparciem asystentów rodziny, skorzystała bezpłatnie ze wspólnej zabawy w Sali Zabaw Cinema Fun – Centrum Dobrej Zabawy. Inicjatywa odbyła się dzięki uprzejmości Pana Jarosława Olejnika, właściciela Sali Zabaw Cinema Fun – Centrum Dobrej Zabawy oraz Pani Iwony Woźniak, Prezesa Fundacji Promocji Kultury i Historii Polski “Mieszko”.
Treść pochodzi ze strony www.mops.swidnica.pl
link: do pełnego artykułu oraz galerii zdjęć: http://www.mops.swidnica.pl/3906-2/
Warsztaty o Polskości realizowane przez zespół Fundacji MIESZKO dla najmłodszych podopiecznych Fundacji Ut Unum Sint.
W Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy odbył się konkurs piosenki i poezji patriotycznej. Organizatorem imprezy była Fundacja Ut Unum Sint, która realizuje projekt Kochajmy „Polskę z całych sił”, dofinansowany z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Uczestnikami konkursu były dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego oraz opiekuńczo-wychowawczych. Spotkanie wpisało się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i tańce wyraziły miłość do naszej wolnej ojczyzny.
Prezentacje oceniało jury w składzie:
Iwona Woźniak – Prezes Fundacji Promocji Kultury i Historii Polski „Mieszko”, Małgorzata Kmiotek – członek Europejskiej Fundacji Talentów Dzieci i Młodzieży „ Młodzi Artyści” oraz Halina Noszczyk – nauczyciel języka polskiego,
Zwycięzcami konkursu w kategorii piosenka patriotyczna były: Agnieszka Sz. ( PO-W- Trzeboszańskie Wzgórze), Ola M., Wiktoria K. (Świetlica „Oratorium”), a w kategorii poezji : Natalia S. i Michalina K. ( Świetlica-Caritas). Przyznano także wyróżnienia: Weronika U. i Ania Sz. ( Świetlica Oratorium), Filipa S. ( Świetlica Serce), Dorian B., Weronika Sz.( SKSK Chata), oraz Zuzanny S. ( Świetlicy Caritas).
Prezes Fundacji „Ut Unum Sint”- Wojciech Murdzek wzruszony wykonaniem piosenki pt. Niepodległa przez Zuzię L. (Świetlica Caritas) podarował jej plakietkę z napisem „Niepodległa”, którą otrzymał od prezydenta Polski Andrzeja Dudy.
Podczas spotkania rozstrzygnięto także konkurs plastyczny pn. Żyjemy w niepodległej Polsce,
a prace dzieci znalazły się na wystawie, którą można było oglądać podczas uroczystości.
W konkursie plastycznym zwycięzcami były następujące dzieci:
w kategorii dzieci z klas 0 – III :
Aleksandra W.(Oratorium),Radosław W.(Oratorium), Patrycja G.(Trzeboszańskie Wzgórze), Wiktoria D. (Caritas), Weronika Sz.( SKSK Chata).
w kategorii dzieci z klas IV- VI (Patrycja W. ( Oratorium), Sandra Cz.(SKSK Chata), Kasandra G.(Trzeboszańskie wzgórze), Szymon W.( Oratorium),Laura W.( Caritas).
w kategorii (kl.VII i VIII, oraz gimnazjum i szkół średnich):
Dominika Sz.( ZPO-W Serbska),Nikola M. ( Oratorium),Julia B.( ZPO-W Serbska)
Nagrodę specjalną od p .Iwony Woźniak z Fundacji Promocji Kultury i Historii Polski „Mieszko” otrzymała Natalia Sz.( SKSK Chata)
Program edukacyjno – turystyczno – poznawczy w którym wzięła udział także nasza fundacja miał na celu przybliżenie historii Miasta – Świdnicy , regionu Dolnego Śląska oraz Polski. Do zadań Fundacji MIESZKO należało oprowadzenie dzieci biorących udział w projekcie po Świdnickiej Starówce i poprzez opowieści i legendy przedstawienie im dziejów i tradycji naszego miasta i regionu.
Już po raz kolejny dzieci i młodzież w formie prac plastycznych przedstawiła swój najpiękniejszy dzień wakacji i jak co roku pięknie i barwnie opowiedziała o przeżytych chwilach, spotkanych przyjaciołach i pięknych krajobrazach, przekładając swoje opowieści kolorowymi farbami na płótno.
Po za obrazem uczestnicy mogli także podzielić się swoimi wspaniałymi przeżyciami
i przygodami które ich spotkały podczas bieżącego lata z szerokim gronem przyjaciół
i znajomych towarzyszących im w twórczości. Wszystkie pracy zostały nagrodzone i zabrane przez dzieci do swoich domów..Bardzo dziękujemy naszym milusińskim za wzięcie udziału
w tym twórczym konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w następnym roku :)
Po raz kolejny Święto Dzika zagościło na Świdnickim Rynku. Wolontariusze Fundacji Mieszko chętnie uczestniczyli w eventach przygotowanych z tej okazji. Tak więc były i średniowieczne opowieści, ciekawe i zabawne legend a także możliwość zwiedzenia Świdnickiej Starówki
z przewodnikiem. Wszyscy chętni którzy towarzyszyli naszym opowieściom o dziku na szlaku Cystersów otrzymali upominki a odważni którzy stanęli do zawodów i przystąpili do historycznych konkursów otrzymali wspaniałe nagrody.
Drugim zadaniem naszej fundacji w obchodach tegorocznego świata była promocja Dzika wśród najmłodszych poprzez formy plastyczne i manualne w oprawie edukacyjnej, ta forma zabawy cieszyła się także dużym zainteresowaniem i jak widać na załączonych zdjęciach sprawiła dzieciom wiele radości.
W tym roku Dzień Dziecka w połączeniu z zabawą kolorem oraz warsztatami spełnił oczekiwania naszych milusińskich jak i ich rodziców oraz opiekunów. Wszyscy bawili się wspaniale z uśmiechami na buziach i z kolorowym zawrotem głowy :)
Podczas realizacji projektu „Kupieckim Szlakiem” pojawiła się prośby dzieci o przedstawienie genezy i topograf naszego regionu. Spełniając oczekiwania naszych podopiecznych nie mogliśmy pominąć w opowieściach znaczenia zwierząt nie tylko tych hodowlanych ale szczególnie tych które zamieszkiwały opisywane rejony w czasach w których prowadziły przez nie jedne z najbardziej znaczących szlaków handlowych. Stąd powstał pomysł na przeprowadzenie wycieczek pod wiele mówiącym tytułem „ Na szlaku Dzika” Do uczestnictwa zaprosiliśmy w pierwszej kolejności dzieci z placówek opiekuńczych i wychowawczych. Wycieczki ponieważ miały formę gry topograficznej sprawiły dzieciom wiele radości nie tylko mogły wykazać się wiedzą geograficzną i topograficzną oraz znajomością historii ale także dobrze się bawić przekształcając panel dyskusyjny który od początku towarzyszył grze, na zabawę edukacyjno - integracyjną :)
Nasza Fundacja oprócz działań promujących kulturę i tradycje polskie, od kilku lat prowadzi warsztaty z zakresy koloroterapii, muzykoterapii oraz śmiechoterapii :)
Wszystkie osoby zainteresowane naszymi
szkoleniami serdecznie zapraszamy do współpracy
i wzięcia udziału w
warsztatach. Nasze działania są skierowane do osób indywidualnych oraz
do Firm i ich kadr pracowniczych.
Odnosimy bardzo duże sukcesy w naszej pracy i mamy nadzieje że będziemy mogli pochwalić się nimi także przed państwem.
Zapraszamy do uczestnictwa i radosnej współpracy :)
Wszelkie informacje oraz uzgodnienia odnośnie czasu, miejsca i cen warsztatów, można uzyskać pod numerem telefonu :
502 384 387
Osoba prowadząca : Iwona Wożniak
Już po raz trzeci dzieci i młodzież w formie prac plastycznych
przedstawiła swój najpiękniejszy dzień wakacji i jak co roku pięknie i
barwnie opowiedziała o przeżytych chwilach, pięknych krajobrazach oraz o
przyjaźniach zawartych podczas tegorocznych wakacji. Nie tylko obrazem
mogły przedstawić wspaniale wakacyjne chwile, ale także przed szerokim
gronem uczestników - rodziców i przyjaciół-opowiedzieć o swoich
przeżyciach i przygodach, które ich spotkały podczas gorącego lata.
Wszystkie pracy zostały nagrodzone a także zajęły honorowe miejsce na
wystawie plastycznej zorganizowanej w galerii handlowej. Bardzo
dziękujemy naszym milusińskim za wzięcie udziału w tym uroczym konkursie
i zapraszamy do uczestnictwa
w następnym roku :)
Jak w poprzednich latach tak i w tym roku wolontariusze odwiedzili naszych najmłodszych podopiecznych w Domu Dziecka w Wałbrzychu. Gry i zabawy które towarzyszą corocznemu konkursowi „ Kolorowy Dzień Dziecka” cieszą dzieci i wolontariuszy którzy mogą w ten sposób brać czynny udział w barwnej twórczości dziecka.
BRAWO DZIECI! BRAWO WOLONTARIUSZE! Wasze zaangażowanie we wspólne tworzenie artystycznych dział :) sprawia że dzieci stają się kreatorami własnego Świata i czynią go pięknie kolorowym:)
To druga edycja projektu „Wakacje ze sportem” prowadzona przez nasza Fundację. W tym roku postawiliśmy na wodne atrakcje, tym samym nasi podopieczni będą mogli skorzystać do woli
z basenów oraz Aquaparków podczas całych wakacji do których wstęp sfinalizuje nasza fundacja.
Zabawy wodne są nie tylko doskonałą ochłoda w upalne dni, wesołą zabawą czy poprawą młodzieńczej kondycji. ale także świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z odwiedzającymi dzieci, rodzicami.
Miłego pluskania :)
To akcja organizowana przez sieć pizzerii Da Grasso. Podjęta współpraca z naszą Fundacją pozwoliła skorzystać naszym podopiecznym z szeregu atrakcji w tym z warsztatów kulinarnych przygotowanych specjalnie do dzieci z placówek wielofunkcyjnych z Dolnego Śląska. Już od wczesnych dni wakacji dzieci z Wałbrzycha oraz ze Świdnicy uczestniczyły w samodzielnym komponowaniu i przygotowaniu pizzy a następnie jej wypiekaniu i wspólnej konsumpcji. Mali kucharze mogli także zwiedzić zaplecze kuchenne restauracji i przyglądnąć się pracy mistrzom kulinarnych wypieków. Na zakończenie wizyt odbył się wspólny poczęstunek podczas którego
i mali i duzi kucharze wymienili się smakowymi doznaniami i własnymi przepisami.
Po raz kolejny odbył się konkurs plastyczny zorganizowany i poprowadzony przez wolontariuszy naszej Fundacji. Dzieci miały okazję nie tylko obrazem przedstawić wspaniale wakacyjne chwile, ale także przed szerokim gronem uczestników - rodziców i przyjaciół-opowiedzieć o swoich przeżyciach i przygodach, które ich spotkały podczas tegorocznego, bardzo gorącego lata.
Tegoroczne wakacje, Fundacja MIESZKO prowadzi pod hasłem „Wakacje ze sportem”
Nasze działania rozpoczęliśmy od happeningu promującego sport wśród dzieci i młodzieży. Podczas wspólnych zabaw dzieci miały okazje namalować trasę rowerową oraz krajobrazy które mijają jadać rowerem, hulajnogą czy na rolkach
a także pochwalić się osiągnięciami sportowymi w takich dyscyplinach sportowych jak pływanie, łyżwiarstwo, gra
w piłkę nożną i ręczną oraz ulubionym przez dzieci kolarstwie. Wolontariusze na czas wakacji przygotowali szereg działań promujących zdrowy styl życia, na które już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy.
Fundacja Mieszko stara się, aby jak co roku Dzień Dziecka był radosny i kolorowy.
Oprócz placówek, które stale odwiedzamy objęliśmy opieką Przychodnię Rodzinna przy ul. Kopernika w Świdnicy.
W Dzień Dziecka, jeden z najmilszych dni w roku wolontariusze odwiedzający placówki starają się zabawami, grami
i uśmiechem sprawić, by dzieci na chwilę zapomniały o smutku i chorobie.
BRAWO WOLONTARIUSZE! Wasza serdeczność i upominki sprawiają, że dzieci w smutnym okresie choroby stają się radośniejsze, dzięki czemu szybciej wracają do zdrowia:)
Tradycją już stały się wakacyjne spotkania dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych na świdnickim Rynku. To właśnie tutaj wolontariusze Fundacji MIESZKO i przewodnicy
w dostojnych strojach kupieckich oprowadzając po pięknej starówce opowiadali o odległych czasach handlu i rzemiosła o rycerskich pojedynkach i kupieckich targach a wszystko to na tle historycznych wydarzeń Dolnego Śląska.
Wycieczki połączone z animacją i oprowadzaniem po Starówce zakończyły się 31 sierpnia br.
Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY w przyszłym roku.
Legendy, baśnie , podania, gawędy są ważną częścią edukacji, nie tylko w wymiarze historycznym, ale również moralnym, psychologicznym, emocjonalnym. Są pretekstem do refleksji i rozmów, a ich bohaterowie nie bez powodu stają się wzorcami zachowań dla kilkulatków. Podążając za przykładem Dolnego Śląska poznańscy wolontariusze Fundacji "Mieszko" od kilku miesięcy przybliżają dzieciom i dorosłym polskie legendy, baśnie
i opowieści. Dzięki życzliwej współpracy Makiet Dawnego Poznania, miejsca najgodniejszego dla historycznego bajania, raz w tygodniu odkurzamy baśnie i podania, znane i mniej znane,
z Poznania i okolic jak również z Mazur, Kujaw, Pomorza, Dolnego Śląska i z innych części Polski.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
4-go października mieliśmy przyjemność czytać dla grupy "Świerszczy" z Przedszkola nr 82
w Poznaniu, które w sobotnie, chłodne, ale bardzo słoneczne przedpołudnie przybyły do "Makiet Dawnego Poznania" wraz z rodzicami oraz p. Barbarą Hypś, wychowawczynią. Maluchy wysłuchały "Legendy o poznańskich koziołkach" Elizy Piotrowskiej oraz "Legendy mazurskiej" Ireny Kwintowej. Dziękujemy za uroczą wizytę i zapraszamy ponownie!
Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości p. Barbary Hypś.
ZAPRASZAMY DO BAŚNIOWEJ KRAINY
Placówki, które chciałyby skorzystać z wizyty Bajarki i animatorów którzy przedstawią jedną lub więcej wspaniałych opowieści z cyklu „Baśnie i Legendy Polskie".
Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.
WARSZTATY I SZKOLENIA
Rozpoczęliśmy warsztaty i szkolenia z zakresu:
GELOTOLOGI – sesja Śmiechu
Leczenie Śmiechem
CHROMOTERAPI– Żyj kolorowo.
Leczenie kolorem.
Treningi asertywność
Warsztaty interpersonalne.
ZIMOWE SZARADY – to wspaniała rodzinna zabawa prowadzona w formie gry miejskiej
z użyciem rebusów, szarad słownych i quizów. Wszystkie zadania miały na celu przybliżenie najmłodszym uczestnikom świątecznych obyczajów. A Ty, czy wiesz skąd pochodzi tradycja – sianka pod obrusem, dzielenia się opłatkiem lub tradycja pustego miejsca przy stole ?
Jeżeli nie znasz pochodzenia świątecznych obrzędów to szarady prowadzone podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Świdnickim Rynku są doskonalą forma prezentacji owych zwyczajów
i uroczystości. Następne za rok ale już dziś wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.
ZAPRASZAMY.
Wigilia świętego Andrzeja to wspaniała okazja do zorganizowania wieczorku z odprawianiem wróżb dla dzieci.
Wolontariuszki naszej fundacji przygotowały szereg zabaw i wróżb przybliżających tradycje tego święta oraz związanych z nim obyczajów. Młodzież i dzieci mogły dowiedzieć się, dlaczego niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i były przeznaczone tylko dla panienek a dlaczego obecnie przybrały formę niezobowiązującej zabawy towarzyskiej. Było dużo pytań do naszych „ wróżbiarek” :) ale i wiele zabawnych odpowiedzi. Wszyscy przy tym dobrze się bawili, wierząc tylko w dobre przepowiednie :)
Pod takim tytułem odbył się konkurs plastyczny zorganizowany i poprowadzony przez wolontariuszy naszej Fundacji. Dzieci miały okazję nie tylko obrazem przedstawić wspaniale wakacyjne chwile, ale także przed szerokim gronem uczestników - rodziców i przyjaciół-opowiedzieć o swoich przeżyciach i przygodach, które ich spotkały podczas tegorocznego, bardzo gorącego lata.
Fundacja Mieszko stara się, aby jak co roku Dzień Dziecka był radosny i kolorowy.
Oprócz placówek, które stale odwiedzamy objęliśmy opieką Przychodnię Rodzinna przy ul. Kopernika w Świdnicy. W Dzień Dziecka, jeden z najmilszych dni w roku wolontariusze odwiedzający placówki starają się zabawami, grami i uśmiechem sprawić, by dzieci na chwilę zapomniały o smutku i chorobie.
BRAWO WOLONTARIUSZE! Wasza serdeczność i upominki sprawiają, że dzieci w smutnym okresie choroby stają się radośniejsze, dzięki czemu szybciej wracają do zdrowia.
W tym ważnym dniu młodzi ludzie starali się zapoznać przechodniów z
historią flagi Polski
a także ze znaczeniem Symboli Narodowych naszego
kraju, poprzez: konkursy, zabawy, quizy i gry dla rodzin, dzieci i osób
dorosłych. Zestaw zabaw w „Biało Czerwone”, kolorowanie - Flagi Polski i
Godła Polski, wspólne wykonanie kotylionów, malowanie twarzy w kolorach
biało/czerwonych i wiele innych działań miały za zadanie wzmocnienie
wartości patriotycznych oraz szacunku dla flagi jako symbolu Ojczyzny.
„Bogatym nie jest ten co posiada, lecz ten co daje„
Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
Takimi słowami CENTRUM WOLONTARIATU przy MOPSie w Świdnicy witało gości na I Gali Wolontariatu która odbyła się w reprezentacyjnej sali przy Urzędzie Miejskim.
Podczas spotkania odbyły się prezentacje z zakresu działań Centrum Wolontariatu pt. „Nasze doświadczenia z wolontariatem„ oraz przedstawione zostały działania wolontariuszy
z placówek oświatowych i organizacji pozarządowych w tym także z naszej Fundacji MIESZKO.
Do odebrania nagrody indywidualnej nasza Fundacja wytypowała Danutę Jarosz wieloletnią wolontariuszkę wspierającą nasze działania i ofiarnie współpracującą ze Schroniskiem dla Bezdomnych im. Brata Alberta w Świdnicy.
Danusiu serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów oraz spełniania się w pomocy osobom ubogim i chorym.
„MIĘDZY NAMI„ - pod takim tytułem odbyły się Dni Czeskie w Powiecie Świdnickim. Wkład
i wsparcie Fundacji MIESZKO w organizację imprezy jak ocenił Pan Starosta były nieocenione :)
I dla nas nieoceniona była współpraca z czeskimi partnerami. Ich doświadczenie
w interpretacji bajek czeskich uzupełnione przez polskich animatorów dało wspaniały efekt pod postacią zabaw z choreografią w scenerii bajek o Kreciku, Rumcajsie, Hance i Cypisku.
Nie zabrakło bajek polskich i wspaniałych opowieści z cyklu „Baśnie i Legendy Polskie”, którego realizacje Fundacja Mieszko rozpoczęła w szkołach i bibliotekach. Ale o przebiegu
i formie tego przedsięwzięcia napiszemy następnym razem :)
Za nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Chcąc pomóc naszym podopiecznym przygotowaliśmy zestawy przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Upominki otrzymały dzieci z Domu Dziecka Św. Kingi z Wałbrzycha, dzieci znajdujące się pod opieką Przychodni Rodzinnej w Świdnicy przy ul. Kopernika, a także indywidualni podopieczni, którzy znaleźli się
w trudnej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że mogliśmy służyć pomocą dzieciom i ich rodzicom.
Wszystkim dzieciom życzymy wielu 6 i dużo radości ze zdobytej wiedzy:)
Po raz pierwszy Święto Dzika zagościło na Świdnickim Rynku, i trzeba przyznać że znalazło od razu uznanie wśród mieszkańców i gości miasta.. W herbie Świdnicy Dzik znajduje swoje ważne miejsce.
Wolontariusze Fundacji Mieszko chętnie uczestniczyli w eventach przygotowanych z tej okazji. Tak więc były i średniowieczne opowieści i przedstawienia teatrzykowe ciekawych i zabawnych legend oraz możliwość zwiedzenia Świdnickiej Starówki z przewodnikiem. Wszyscy chętni którzy towarzyszyli naszym opowieściom o dziku na szlaku Cystersów otrzymali upominki
a odważni którzy stanęli do zawodów i przystąpili do historycznych konkursów otrzymali wspaniałe nagrody.
Wspaniały Turniej zorganizowała młodzież z Ośrodka Socjoterapii w Walimiu, podczas którego odbyły się prezentacje strojów z okresu średniowiecza, przedstawienia teatralne opowiadające o dziejach księżniczek i rycerze oraz konkursy sprawnościowe. Gośćmi na turnieju byli min: nasi przyjaciele z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa oraz dzieci i młodzież z Domu Dziecka w Świdnicy. Wolontariusze Fundacji MIESZKO pomagali organizatorom w działaniach
a także dzielnie wspierali grupy sojuszników w rywalizacjach sportowych.